Integracja Oddechem i Integrująca Obecność. Co to takiego?

To narzędzie i sposób by wybrać się w najpiękniejszą podróż. Podróż do wnętrza siebie.

Po co?

By być obecnym w prawdzie swojej chwili bez próby jej zmiany. Po prostu dostrzegać ją i czuć taką jaka jest, a nie jaką chcielibyśmy, aby była. To natomiast pozwala połączyć się ze swoim wewnętrznym źródłem mocy, dostrzec i poczuć swoją wewnętrzną prawdę oraz pełniej być w „tu i teraz”.

Co da mi dostrzeżenie i poczucie swojej wewnętrznej prawdy oraz pełniejsze bycie w „tu i teraz”?

Colin P. Sisson  – twórca tej metody powiedział: „Proces Integracji Oddechem pozwala zrozumieć, że nikt nie urodził się po to, by cierpieć.”

A zatem mamy naturalną zdolność, by odczuwać wolność, miłość i szczęście. Jedyne co powinniśmy zrobić, aby móc znowu czuć to w pełni i tym się stać, to powrócić do swojej prawdy. Przypomnieć sobie, kim jestem naprawdę i żyć w zgodzie ze sobą, swoją prawdą, w swojej mocy, a nie wg przyjętych przekonań i wewnętrznego „muszę”.

Jak działa Integracja Oddechem i Integrująca Obecność?

Integracja Oddechem i Integrująca Obecność (IO) jest doświadczaniem, a nie rozumieniem. Jest procesem rozwoju obejmującym samoobserwację i świadomy oddech, który w rezultacie prowadzi do samoświadomości. Świadomość daje możliwość samodzielnego wyboru, a wybór daje poczucie wolności, spełnienia i satysfakcji z życia.

Zgodnie z jedną z filozofii, to nasze myśli tworzą naszą rzeczywistość. A one wynikają ze świadomych i nieświadomych przekonań, które to kształtowały się na początku naszego istnienia. Te wywołują konkretne nastawienie do sytuacji, władają naszymi świadomymi i nieświadomymi wyborami, a w rezultacie naszym życiem.

IO nie skupia się na tym, która prawda, a więc przekonanie, jest właściwe. Mówi natomiast, że już jesteśmy kompletni i niczego nam nie brakuje. Ale skoro mamy swoje przekonania, niejednokrotnie destruktywne dla nas i naszego życia, to one powodują nasze wewnętrzne konflikty, pomiędzy „chcę”, a „muszę” i szereg idących za tym negatywnych emocji.

By nie czuć bólu, naszym częstym zachowaniem w takich sytuacjach jest ucieczka na zewnątrz, tj. szybkie, często nieświadome uśmierzenie bólu emocjonalnego, np. niewinne zajadanie się swoimi ulubionymi słodyczami lub innym jedzeniem, „zagadanie” danego uczucia, ucieczka w świat gier, TV czy Facebooka, a także różnego rodzaju uzależnienia: alkoholizm, zakupoholizm, seksoholizm, nadużywanie narkotyków, itd.  

Ponadto, tak jak pisałam w tym artykule, dodatkowym mechanizmem obronnym jest wstrzymanie czy spłycenie oddechu.

Czy powyższe zachowania ucieczkowe nam pomagają? Wydaje nam się, że tak, ale tylko na chwilę przynoszą ulgę.

Ucieczką nie uwolnisz negatywnych emocji. Wszystkie nadal masz w sobie w postaci skumulowanej energii o niskich wibracjach. Stłumione tworzą w nas blokady, zahamowania, napięcia i w rezultacie prowadzą do dezintegracji, czyli oddalenia się od siebie, swojej prawdziwej natury, a dalej do zagubienia siebie.

Potem pojawia się kolejna sytuacja, którą Ty interpretujesz jako trudną. Wierny swoim nawykowym „rozwiązaniom”, uruchamiasz stłumione emocje i znowu rozpoczyna się odtwarzanie schematu Twojego działania w kryzysowej sytuacji.

To jak wyjść z tego błędnego koła? Jak to przerwać?

Jedyny sposób, aby tego dokonać, to w sytuacji kryzysowej zaprzestać upatrywania rozwiązania w życiu zewnętrznym i przenieść swoją uwagę do wnętrza siebie, poczuć siebie, swoje emocje, dać im wybrzmieć, jednocześnie zauważając i czując swój oddech.

Co takiego wydarza się podczas praktykowania Integracji Oddechem i Integrującej Obecności?

Podczas procesu IO świadomie rezygnujesz z dotychczasowych zewnętrznych aktywności i zamiast tego, przy wsparciu oddechu, udajesz się w wewnętrzną podróż, która prowadzi Cię do kontaktu z Twoją indywidualnością. Świadomie uruchamiasz wszystkie części swojej istoty, tj. intelekt, emocje, doznania fizyczne oraz duchowość. Widzisz, rozumiesz i doświadczasz.

Kiedy pozwalasz sobie na swobodne przepływanie myśli, odczuwanie emocji i doznań w ciele, tym samym dajesz sobie szansę, na scalenie i harmonijne działanie wszystkich tych części Ciebie. A to pozwala być ze swoim prawdziwym ja i czuć siebie – kim jestem naprawdę.

Następstwem Integracji jest uwolnienie blokad w ciele i w życiu, odpuszczenie zbędnej walki i próby zmiany rzeczywistości na którą wpływu nie mamy, zaprzestanie ucieczki prowadzącej donikąd i w końcu redukcja stresu.

W zamian za to, w pełni przyjęcie życia takim jakie jest, odczuwanie stanu miłości, szczęścia i wolności, a fizycznie odczuwanie ulgi, głębokiego relaksu i zwiększenie energii życiowej.

To wszystko sprawia, że Twoje życie zaczyna nabierać innych kształtów. Czujesz je w pełni. Żyjesz prawdziwie i świadomie, doświadczasz życiowego spełnienia, którego nigdy nie znajdziesz na zewnątrz i w rzeczach materialnych.

Czy Integracja Oddechem  i Integrująca Obecność to terapia oddechem?

Sam autor mówi o niej, że nie jest ona terapią, ani tym bardziej psychoterapią, ale procesem rozwoju świadomości, który prowadzi do doświadczania siebie i swojej mocy, a nie intelektualnego zrozumienia, kim naprawdę jesteśmy.

Natomiast bycie świadomym siebie i chwili swojego momentu daje Ci możliwość wyboru i moc pójścia za tym co dla Ciebie najlepsze.

Jak mogę nauczyć się stosować Integrację Oddechem i Integrującą Obecność w codzienności?

  1. Podczas sesji indywidualnych
    • Wraz z Praktykiem Integracji Oddechem i Integrującej Obecności przechodzisz przez proces, który składa się z serii 9 lub 10-ciu sesji oddechowych.
    • Pomiędzy spotkaniami wykonujesz „prace domowe”, których celem jest wsparcie i wzmocnienie procesu transformacji
    • Po zakończeniu serii spotkań posiadasz już konkretne narzędzie i potrafisz samodzielnie stosować IO w życiu codziennym, dzięki czemu w dalszym ciągu dokonujesz transformacji w swoim życiu i doświadczasz pozytywnych zmian.
  2. W moim autorskim Programie Klasa Czucia (zapytaj o szczegóły)
  3. Dołącz do mojej grupy Lekko ze Sobą (tam czasem wspólnie praktykujemy obecność)

WSZYSTKIE TWOJE SKABRY SĄ W TOBIE❣️

🌸 Pozwól sobie je dostrzec 🌸 Pozwól im ujrzeć światło dzienne 🌸 I zrób z nich piękny użytek dla Siebie i dla tego Świata.

Ewa Kulesza-Bonarska
Praktyk Integracji Oddechem i Integrującej Obecności
Terapeuta EFT

https://ewakulesza.com