Czasem słyszę od ludzi: „Kurczę Ewa, chciałabym przyjść na Twoje warsztaty lub należeć do grupy terapeutyczno-rozwojowej, ale boję się:

  • wyrazić swoje emocje przy innych

  • tego co pomyślą inni

  • że ja nie będę potrafiła tak jak inni

  • etc…

Tym sam zabierają sobie ogrom możliwości, które daje praca rozwojowa w grupie!

Bo nie ma innego, lepszego miejsca na własny rozwój w grupie, jak warsztaty i grupy terapeutyczno-rozwojowe.

To z założenia ma być bezpieczna przestrzeń do przełamywania własnych lęków, przejścia własnych blokad oraz uczenia się siebie.

Irvin Yalom, znany psychoterapeuta i profesor psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda, jeden z pionierów psychoterapii grupowej, wyróżnił 11 czynników leczących w terapii grupowej.  

11 czynników leczących w terapii grupowej:

  1. Zaszczepianie nadziei
    Często po pracy w grupie słyszę od uczestników: „wychodzę dziś z nadzieją”. Dlaczego nadzieja jest ważna w rozwoju osobistym? Bo ona jest niezbędna do zmiany. Wszystko zaczyna się od nadziei. Każde nowe wyzwanie w życiu może się udać, tylko wtedy, kiedy zaczynamy z nadzieją i wiarą w to przedsięwzięcie. Tak samo jest z dokonywaniem osobistych zmian.
  2. Uniwersalność
    Bardzo często borykając się z trudnościami, mamy wyobrażenie, że tylko my tak mamy. Patrzymy na innych, porównujemy się i zamykamy w sobie, próbując jakoś poradzić sobie samemu. Rozwojowa praca grupowa pozwala doświadczyć innych ludzi i wyjść z iluzji, że tylko mi się to przytrafia i jestem z tym sam. To doświadczenie często jest uwalniające i pozwala na rozwój.
  3. Udzielanie informacji
    Wzajemne dzielenie się swoim punktem widzenia innych uczestników i wnoszenie treści terapeutyczno-edukacyjnych przez prowadzącego, pozawala wyjść z klatek własnego umysłu, które polegają na świadomym lub nieświadomym odtwarzaniu melodii ograniczających przekonań. To z kolei pomaga w pokonywaniu trudności.
  4. Altruizm
    Terapia/ Rozwojowa praca grupowa pozwala czerpać od innych inspiracje, wsparcie, nadzieję, ale także daje nam możliwość dawania. Dodatkowo, dzięki temu można czuć się naprawdę potrzebnym.
  5. Korektywna rekapitulacja pierwotnej grupy rodzinnej
    Grupa terapeutyczna/ Rozwojowa często nieświadomie przypomina uczestnikowi rodzinę. W członkach grupy może zobaczyć swojego ojca, matkę, rodzeństwo. To powoduje, że uruchamiają się różne mechanizmy i wzorce wyniesione z domu. Wnoszenie na grupę swojej autentyczności (tego co się obecnie w nim wydarza) i dzielenie się tym, co było trudne w okresie dziecięcym ma charakter korektywny, czyli niedokończone sprawy z okresu dzieciństwa mają teraz szanse zostać zaopiekowane, uzdrowione, a uczestnik może nauczyć się nowych, wspierających go sposobów reagowania i postępowania.
    Na przykład uczestnik nieświadomie widzi w osobie terapeuty własną matkę i w relacji z nim może odczuwać to, co kiedyś, w jakiś sytuacjach odczuwał w stosunku do matki. Uświadomienie sobie tego faktu może właśnie spowodować zmianę.
  6. Rozwój umiejętności społecznych
    W pracy grupowej wchodzimy w interakcję z innymi członkami. Dostajemy wspierającą informację zwrotną, uczymy się ją przyjmować, a to sprzyja uczeniu się społecznemu.
  7. Naśladowanie
    Praca w grupie daje szansę na odkrywanie innych, nieznanych dotąd wzorców, które wnoszą inni w grupie wraz z prowadzącym. W pracy grupowej jest szansa na naukę nowych, sprzyjających wzorców.
  8. Uczenie się interpersonalne
    Grupa pozwala w bezpiecznych warunkach uczyć się nowych sposobów reagowania, które później można przenieść na inne obszary w życiu.
  9. Spójność grupy
    To właśnie w grupach terapeutyczno-rozwojowych uczestnicy okazują sobie akceptację i wsparcie. Tym samym stwarzając atmosferę zaufania. To właśnie nazywa się spójnością grupy. Dzięki niej członkowie grupy mogą doświadczyć nowych, wspierających jego proces reakcji i postaw. To pozwala otworzyć się na innych, siebie i zmianę.
  10. Katharsis
    Nic innego jak ponowne przeżycie w bezpiecznych warunkach sytuacji traumatycznych. To pozwala to na odblokowanie stłumionych emocji, uświadomienie sobie własnych przeżyć i wkroczenie na ścieżkę zmiany zapisanego schematu.
  11. Czynniki egzystencjalne
    Praca grupowa daje możliwość, aby wyrazić swoje przekonania i wartości dotyczące śmierci, wolności, samotności oraz celu życia. Dzięki temu uczestnicy mogą przeformułować swój światopogląd tak, aby pracował na rzecz zmiany.

Zapraszam Cię na najbliższe wydarzenia:

Z miłością i lekkością
Ewa Kulesza-Bonarska
…………………………………………………………………………………….

Terapeutka w nurcie EFT i Ustawień rodzin Berta Hellingera, Nauczycielka Uważności i Świadomego Bycia
Co mogę dla Ciebie zrobić? –> www.ewakulesza.com
Dołącz do mojego Newslettera i otrzymaj cudowny materiał 6 Sekretów Życia lekko ze Sobą –> (klik)
Dołącz do bezpłatnejGrupy Lekko Ze Sobą
Odwiedź i subskrybuj mój kanał YT –> YouTube Ewa Kulesza-Bonarska
Dołącz do Kręgu Kobiet w Szwajcarii -> Więcej o Kręgu Kobiet w Szwajcarii