To jak działa ta fenomenalna Metoda EFT? /3

To jak działa ta fenomenalna Metoda EFT? /3

Podstawą psychoterapii jest praca z trudnymi emocjami. Poszczególne nurty (szkoły psychoterapii) podają różne teorie powstawania owych emocji, czego wynikiem są różne metody pracy z klientem.

Według koncepcji twórcy Metody EFT – Gary Craiga, negatywne emocje, rozumiane jako nieprawidłowość w naszej energii, są rezultatem blokad energetycznych występujących w meridianach (według medycyny wschodu, są kanały energetyczne doprowadzające siłę życiową do organów i innych układów ciała).

Skomplikowane? Wyjaśnię zatem bardziej obrazowo.
Wyobraź sobie, że przydarza Ci się jakaś trudna sytuacja lub dręczy nieprzyjemna myśl czy wspomnienie. W wyniku tego w meridianach powstają blokady, które zaburzają Twój system energetyczny i w efekcie odczuwasz np. trudne emocje czy bóle w ciele. Chcąc przywrócić prawidłowy przepływ Twojej energii, co odczujesz jako równowagę emocjonalną i/ lub fizyczną, można zastosować właśnie EFT, potocznie nazywaną psychologiczną akupunkturą.

Stosując EFT, opukujemy wybrane punkty końcowe meridianów i jednocześnie jesteśmy skoncentrowani na problemie. Pod wpływem stymulacji owych punktów energia wibruje i  rozchodzi się po poszczególnych kanałach energetycznych. To z kolei rozpuszcza powstałe blokady energetyczne i przywraca prawidłowy obieg naszej energii. Następstwem tego, tak jak już pisałam powyżej, jest powrót do dobrego samopoczucia psychicznego, uwolnienie trudnych emocji, natrętnych, destruktywnych myśli, zmiany postrzegania otaczającego Cię świata i ludzi, zmiany Twojej postawy. W samopoczuciu fizycznym sprzyja regeneracji organizmu i przywraca do zdrowia.

Równie ważnym atutem tej metody jest to, że zbyt długie i częste rozmowy o przeżytych traumach, które wcale nie tak rzadko, powodują retraumatyzację klienta, nie są konieczne w Metodzie EFT. Po omówieniu i dostrojeniu się do nich, klient przechodzi do działania i uwalnia emocje związane z danym wydarzeniem.

Jakaś energia, szybkie działanie terapeutyczne. Nie wierzę! A może nawet boję się tego?

Moje doświadczenia i obserwacje

Dookoła siebie, w codzienności, jak każdy z Was, spotykam różnych ludzi, z różnym podejściem do życia. Tak samo spotykam na swojej drodze osoby z różnym podejściem i stopniem otwartości na metodę EFT. Ja wiem, że działa, bo doświadczyłam tego na własnej skórze i obserwuję w pracy z klientami. Oczywiście, każdy ma swój czas, inny stopień skomplikowania problemu, inną gotowość i odwagę na zmianę. Ale z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że zmiana z EFT jest pewna ?

Badania naukowe

Dla tych, którym trudno uwierzyć, potrzebują dowodów lub po prostu lubią czytać wyniki badań i inne materiały naukowe, mam dobrą nowinę. Przeprowadzono już wiele badań potwierdzających skuteczność metody EFT i w dalszym ciągu prowadzone są one na całym świecie, m. in. w Stanach Zjednoczonych – Harvard Medical School, City University of New York, the University of California at Berkeley, Walter Reed Military Medical Center, JFK University, Texas A&M University, w Australii – and Griffith University, Bond University, Ameryce Południowej – Cesar Vallejo University, Filipinach – Santo Tomas University i w Europie – Lister Hospital, Staffordshire University, Lund University, Ankara University.

Literatura

O EFT napisano również wiele książek, głównie w języku angielskim. Kilka z nich, bardzo ciekawych i bogatych w treści merytoryczne, przetłumaczono na język polski. W zbiorze tej literatury znajdują się również polscy autorzy.

Oto kilka wybranych przeze mnie pozycji:

 • Podręcznik EFT, Craig Gary
 • Opukiwanie meridianów. Rewolucyjny sposób na pokonanie negatywnych emocji i stresu, dr Patricia Carrington
 • Metoda opukiwania. Rewolucyjny system na bezstresowe życie, Nick Ortner
 • EFT, pukając do bram bogactwa, Margaret M Lynch, Daylle Deanna Schwartz
 • Metoda opukiwania. Schudnij i zaufaj ciału, Jessica Ortner
 • Podręcznik EFT. Techniki uzdrawiania emocjonalnego, Margarethe Kruczek-Schumacher
 • Sukces z EFT. Zmień przekonania, zyskaj fortunę, Iwona Kotłowska
 • Księga EFT. Darmowy ebook, Joanna Chełmicka
 • Praktyczne EFT. Darmowy ebook, Katarzyna Dodd

Media

Życzę Ci cudownej i uwalniającej podróży wgłąb siebie…
Ewa
ewakulesza.com

Jedna odpowiedź

 1. Piotr pisze:

  Dziękuje za rozjaśnienie tematu. I za bibliografię. Chce bardziej się w to zagłębić ponieważ wierze w energię, wibracje, częstotliwość, którą emitujemy. Jak zwał tak zwał. 😀Zresztą jest to naukowo udowodnione. Już naukowcy dysponują takimi narzędziami, ze można to zmierzyć. Pozdrawiam serdecznie wszystkich a szczególnie autorkę tej serii artykułów p. Ewę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *