Jest z Tobą od zawsze, w każdej minucie i ułamku sekundy Twojego życia. To on pierwszy tchnął w Ciebie Życie na Ziemi i kiedy ustanie, zakończysz swoją ziemską wędrówkę.
Oddech – najwierniejszy przyjaciel w Twoim Życiu, towarzysz w doli i niedoli, najdokładniejszy drogowskaz, cudowny, skuteczny i bezpłatny terapeuta. Tak bardzo ważny i jednocześnie tak bardzo zapomniany i pomijany przez nas w codzienności.
Oddech i Biologia
Kiedy mówimy o oddychaniu z punktu widzenia biologii, to mamy na myśli pewien proces, który zachodzi w naszym ciele. Wbrew pozorom najwięcej energii życiowej czerpiemy nie z pokarmu lecz właśnie poprzez oddech. Kiedy wdychamy powietrze dostarczamy 70% tlenu do każdej komórki naszego ciała, a wydychając usuwamy 70% toksyn. Resztę uzupełnia układ pokarmowy, dostarczając pozostałą część energii oraz układ wydalniczy, który zajmuje się usunięciem pozostałości toksyn. Dziennie wykonujemy ok. 20 tyś. oddechów. Nasze płuca mają ok. 90 m2. Niesamowita mądrość natury, z której większość z nas nie korzysta w pełni. W ciągu całego życia wykorzystujemy ok. 33% możliwości naszych płuc. Dlaczego tylko tyle?
Oddech w sytuacji kryzysowej
Czy przyglądałeś się kiedyś co dzieje się z Twoim oddechem, kiedy przeżywasz trudne emocje – np. kiedy płaczesz, bo jest Ci bardzo smutno, albo kiedy się przestraszysz? W takich właśnie chwilach nie chcesz czuć tych emocji, zamrażasz się, usztywniasz ciało i spłycasz lub wstrzymujesz oddech. Znasz to? To nasza pierwsza nieświadoma reakcja, by nie czuć cierpienia, bólu czy po prostu emocjonalnego dyskomfortu. Kiedy zaś odczuwamy miłość, radość, szczęście automatycznie i nieświadomie poszerzamy nasz oddech.
Mechanizm „radzenia sobie z emocjami”, który stworzył człowiek, jest zatem prosty. Kiedy nie chcę czuć – spłycam oddech lub nie oddycham, a kiedy chcę odczuwać – oddycham swobodnie lub głęboko. Nauczyliśmy się wykorzystywać płuca do zatrzymywania emocji. A przecież nie taka jest ich rola w życiu człowieka.
Krótko o emocjach
O radzeniu sobie z nimi pisałam już we wcześniejszym artykule. Ale na potrzeby tego blogowego wpisu, krótkie przypomnienie. Emocja z ang. emotion. Rozłóżmy zatem to słowo na czynniki pierwsze, e-motion – a motion – ruch. Nasze emocje są drogowskazem i w swojej naturze mają przepływać przez nas, są ruchem. Przychodzą, pokazują nam coś ważnego i odchodzą.
Konsekwencje wstrzymywania oddechu
Kiedy wstrzymujemy oddech i nie pozwalamy swobodnie płynąć emocjom, działamy wbrew prawom natury, czego konsekwencją są różnego rodzaju bóle i choroby. Ponadto zawężamy nasze pole percepcji, a także ograniczamy życiową energię, która niesie ze sobą moc do działania i życia w pełni.
Jaka jest zatem droga do przerwania tego „obronnego” mechanizmu, który wbrew pozorom, wcale nam nie służy?
Należy wiedzieć, że mechanizm wstrzymywania oddechu w sytuacjach trudnych emocjonalnie załącza się u nas automatycznie. Jest pewnego rodzaju nawykiem. A żeby zmienić nawyk, należy zmienić nasze przyzwyczajenia. Jak?
- Najpierw zauważ ten mechanizm i obserwuj swoje reakcje w różnych sytuacjach
- Następnie naucz się świadomego oddechu
- Jak sportowiec, ciągle ćwicz nowe umiejętności
- I w końcu wykorzystuj je w codziennych sytuacjach.
Co daje nam Świadomy Oddech?
Kiedy w każdej trudnej dla Ciebie sytuacji, świadomie oddychasz, pozwalasz sobie poczuć większy spokój. To wspiera Cię, by być obecnym z tym co jest teraz i co się wydarza, widzieć świat w szerszej perspektywie i w końcu odczuwać wolność, miłość i szczęście.
Ponadto oddech nie ingeruje, a wręcz wspiera każde podejście terapeutyczne i filozofię duchową. W oddechu najważniejsze jest doświadczanie, bo ODDYCHAĆ TO ŻYĆ.
Moje doświadczenia Świadomego Oddechu
Ja na co dzień w swojej pracy z klientami, z najbliższymi, ale również sama dla siebie wykorzystuję Integrację Oddechem i Integrującą Obecność. Dla mnie znajomość tej metody i możliwość dzielenia się nią z innymi, a także codziennego praktykowania jej na sobie samej, jest jednym z moich największych odkryć i łask jakie otrzymałam od Życia.
Ewa Kulesza-Bonarska
Praktyk Integracji Oddechem i Integrującej Obecności
Terapeuta EFT