W moim ostatnim artykule: Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami https://ewakulesza.com/jak-radzic-sobie-z-negatywnymi-emocjami/ , a także w dziale O mnie czy Jak pracuję https://ewakulesza.com/#content-4, pojawia się słowo EFT.
Postanowiłam zatem odkodować dla Was to hasło.

Kiedy zaczęłam pisać, okazało się, że o EFT mam Wam tyle do powiedzenia, że gdybym umieściła te informacje w jednym artykule, to jest duże prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie zamknęlibyście tę stronę ;). Dlatego też, aby zadbać o Wasz czas i komfort czytania, zdecydowałam o stworzeniu osobnej kategorii o nazwie: EFT/ Metoda EFT/ Terapia EFT/ Technika EFT, w której zamieszczać będę różne informacje i ciekawostki dotyczące tego tematu.

W dzisiejszym artykule odpowiem na pytanie czym jest ten tajemniczy skrót EFT, a także jak powstała Metoda i Terapia EFT.

Ze słownika

EFT – z ang. Emotional Freedom Techniques (Technika Wolności Emocjonalnej). Potocznie nazywana Opukiwaniem, Tappingiem czy Psychologiczną lub Emocjonalną Akupunkturą. Jest jednym z nurtów powstałej w latach 80-tych, niezwykle skutecznej psychoterapii energetycznej. „Mówi się, że to połączenie starożytnej chińskiej akupresury i współczesnej psychologii” (Nick Ortner).

Niezwykłe odkrycie – Metoda EFT/ Terapia EFT

Są lata 80. Dr Roger Callahan, amerykański psycholog specjalizujący się w zaburzeniach lękowych oraz badacz klasycznych metod stosowanych w medycynie i psychiatrii, od dłuższego już czasu prowadzi terapię dla swojej pacjentki Mary, która od dzieciństwa boryka się z ogromnych lękiem przed wodą. Jej poziom lęku jest tak duży, że boi się wejść do wanny, kąpać własne dzieci czy nawet wyjść na deszcz. Wszystko co związane jest z kontaktem z wodą jest dla niej przerażające. Doktor stosuje różne techniki uznawane przez środowisko psychologów i psychiatrów. Niestety postępy są tak powolne, że powodują u niego wręcz zrezygnowanie.

Podczas jednej z sesji pacjentka wyznaje swojemu terapeucie, że już na samą myśl o wodzie, odczuwa dolegliwości w okolicach żołądka. Jako, że właśnie w tamtym samym czasie, Callahan zgłębia wiedzę dotyczącą systemu energetycznego opartego na meridianach i nie znajduje już żadnego innego sposobu, aby pomóc pacjentce, postanawia skorzystać z nowo przyswojonej wiedzy. Doktor prosił Mary, aby opukiwała punkt meridianowy żołądka, który znajduje się na kości pod okiem. Po kilku minutowej praktyce, ku wielkiemu zaskoczeniu obojga, okazuje się, że znikają nie tylko dolegliwości fizyczne, ale również paniczny lęk pacjentki przed wodą. Uradowana pacjentka wybiega do pobliskiego basenu, by upewnić się, że to co czuje jest prawdziwe. Pochyla się i polewa swoją twarz wodą. Sukces! Sukces, który z wielu miesięcy prób z wykorzystaniem klasycznej psychoterapii, dzięki wykorzystaniu mądrości medycyny wschodu, skrócił się do kilkunastu minut.

Od tego momentu dr Callahan zaczyna intensywnie badać skuteczność stymulacji punktów meridianowych w połączeniu z wiedzą psychologiczną w leczeniu zaburzeń emocjonalnych. Wynikiem tych badań jest powstanie metody TFT (Thought Field Therapy, Terapia Pola Myśli), której ojcem jest sam doktor.

Jednym z uważnych i dociekliwych uczniów Callahana jest amerykański inżynier, trener osobowości –  Gary Craig. Ów inżynier, niezadowolony ze skuteczności praktykowanych w tym czasie metod psychologiczno-psychoterapeutycznych, poszukuje skuteczniejszych rozwiązań dla swoich klientów. W końcu trafia na szkolenie dr Callahana. I tak, jak dla Callahana, wiedza którą wyniósł z mądrości nauk Dalekiego Wschodu, stała się podłożem opracowanej przez niego metody TFT, tak dla Craiga, ta wiedza, którą otrzymuje od samego doktora jest początkiem metody EFT.

Są lata 90-te. Gary Craig upraszcza dość skomplikowaną metodę twórcy TFT, dodaje pewne udoskonalenia, prowadzi badania, dokumentuje osiągnięcia osób, które realizują swoją terapię EFT i dzieli się niezwykłymi jej efektami z całym światem.

Gary Craig

Jego fenomenem jest również to, że  tworzy ogromną społeczność na całym świecie, która zna i wykorzystuje tę technikę. Szacuje się, że dziś technika EFT jest wykorzystywana już przez ponad 10 milionów osób z różnych zakątków świata. Są nimi lekarze, psychoterapeuci, terapeuci metod alternatywnych, osoby które same chcą sobie pomóc w codziennych zmaganiach i w końcu dzieci.

EFT /2

W kolejnym artykule odpowiem Wam na pytania:
1. Kiedy można stosować EFT?
2. Czy szybko w Terapii EFT oznacza skutecznie?

A tymczasem cieszę się bardzo, że dobrnąłeś do końca moich kilku słów dla Ciebie w temacie, który uważam za niezwykle istotny, dla osób, które chcą w znacznym stopniu podnieść swój poziom i jakość życia.

 

 

Bądź w permanentnym Szczęściu 🙂
Ewa
ewakulesza.com